Kürşat Orhan - DoktorTakvimi.com

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB), bir kişinin maruz kaldığı ya da tanık olduğu ciddi bir travmanın ardından ortaya çıkan ve ruhsal sağlığı etkileyen problemlerin başında gelir. Bu travmalar genellikle insan hayatını etkileyebilecek şiddetli bir kaza sonrası, doğal afet, savaş, fiziksel şiddet ya da cinsel taciz gibi olaylardan sonra oluşur.

Travma sonrası stres bozukluğu semptomları, olay sırasında veya sonrasında yaşanan korku, acı ve çaresizlik hissiyle birlikte başlar ve fark edilmeden kişinin günlük yaşantısını etkilemeye başlar. Bu hastalığın belirtileri, bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler ve genellikle kişinin normal günlük işlevlerini yerine getirmesini engeller.

Travma sonrası stres bozukluğunda en fazla yaşanan belirtiler ise; kabuslar, anımsama, öfke, aşırı uyarılma, panik ataklar, hızlı kalp çarpıntısı, terleme, sıcak basması, zihnin bulanması, geçici hafıza kaybı ve depresyon bulunur. Kayseri travma sonrası stres bozukluğu tedavisi bu problemlerden kurtulmak isteyen her birey için farklı olarak şekillenir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavisi

Diğer tüm illerde olduğu gibi Kayseri travma sonrası stres bozukluğu tedavisi, öncelikli olarak hastanın geçmiş duygu durumlarını belirlemekle başlar. Psikoterapi olarak adlandırılan bu tedavi yönteminde ihtiyaç dahilinde ilaç tedavisi de bulunur. Çoğunlukla antidepresan ve anksiyolitik ilaçlarının kullandığı bu tedavilerde erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü semptomların daha az sıklıkta görüldüğü anlar, tedavinin süresini en aza indirir.

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan diğer yöntemler ise meditasyon, yoga, akupunktur ve egzersiz olarak bilinir. Ancak tüm bu yöntemlerin işe yaraması tamamen bireyin tedaviyi kabul etmemesine bağlıdır. Çünkü tedavi şekillerini reddeden ve hastalığı kabul etmeyen bireylerde hastalığın gidişatı etkilenir ve semptomlar devamlı olarak artış gösterir.

Uzman doktorun önerdiği gibi tedavi yöntemlerini uygulayan kişilerde ise uzun vadede iyileşme söz konusudur. Travma sonrası stres bozukluğu erken teşhis ve tedavi sayesinde bireyler çok daha sağlıklı bir yaşama kavuşur ve hastalığın tüm semptomları ciddi derecede azalır. TSBB hastalığında en çok görülen belirtiler ise şu şekildedir;

- İştah artışı veya azalması,

- Aile ve sosyal çevreden uzaklaşma eğilimi,

- İletişim güçlüğü çekme,

- Yaşanılan travmatik olayı sürekli anlatma isteği,

- Sık sık tartışmalara girme,

- Öfke kontrolsüzlüklerine bağlı şiddet eğilimi gösterme,

- Ağlama nöbetleri,

- Alkol, sigara, hızlı araç kullanma gibi kötü alışkanlıkların artması,

- Kendine zarar verebilecek durumlara girmekten korkmama ve bu durumları devamlı olarak düşünme,

- Travmatik olayı anımsatan kişi ve yerlerden kaçma,

- Kendisinin veya yakınlarının güvenliği hakkında endişe duyma hali,

- Hızlıca ürkme ve korkma duygusu,

- Devamlı olarak huzursuz ve sıkıntılı bir hâlde olmak,

- Genel depresyon hali,

- Korkunç rüyalar ya da kâbuslar görme,

- Suçluluk duygusu Geleceğe dair umudun olmaması,

- Geleceğe dair umudun kalmaması,

- Tükenmişlik hissi,

- Kendini çevreden ve aileden soyutlama ve izole etme isteği,

- Devam eden unutkanlık ve hafıza sorunları,

- Kafa karışıklığı ve odaklanamama sorunu,

- Düşünme ve algılama sorunları,

- Dikkat ve konsantrasyon eksikliği,

- Sürekli travma anını düşünme,

- Uyumamak ya da devamlı olarak uyuma isteği,

- Duygularını kontrol etmekte zorlanma.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Tedavi Süresi

Kayseri travma sonrası stres bozukluğu tedavisi, hastalığın belirtilerine ve kişide yarattığı etkiye göre değişiklik gösterir. Genel itibari ile 6 ay ile 3 yıla kadar uzanan tedavi süresini, hastalığın takibini yapan uzman doktor karar verir.

Alpaslan, Kızılırmak Cd. No:89, Melikgazi/Kayseri (Kayseri Park Karşısı)