Kürşat Orhan - DoktorTakvimi.com

Psikolojik Takıntılar

Psikolojik takıntı çeşitleri, bireylerin toplum ile iletişime girmeye başladığı zamanlarda görülebilir. Takıntılar belirti göstermeye başladığı zaman diliminde eğer gerekli tedavi yöntemleri uygulanmazsa, hayatın sonuna kadar kişiyle kalır. Özellikle de anne ve babalar çocuklarında görülen takıntıları zaman zaman önemsemezler. Fakat çocuk büyüyüp ergenliğe yetiştiği zaman bu takıntılar bireylerin psikoloji üzerinde ciddi tahribatlar yaratır ve günlük hayat olumsuz derecede etkilenmeye başlar.

Psikolojik takıntılar, çocukluk zamanlarında ortaya çıkabileceği gibi ergenlik ve yetişkinlik zamanlarında da bazı belirti türleri gösterir. Kayseri psikolojik takıntı tedavi merkezimiz de bu konuda sıkıntı çeken ve ne yaparsa yapsın takıntılarından kurtulamayan insanlar için kurulan ve alanında uzman doktorları bünyesinde bulunduran sayılı sağlık kuruluşlarından birisidir. Eğer sizler de bu sorun hakkında bilgi almak ve takıntılarınızdan kurtulmak istiyorsanız, tedavi merkezimize zaman kaybetmeden başvurabilirsiniz.

Psikolojik Takıntı Çeşitleri Nelerdir?

Psikolojik takıntılar yukarıda bahsedildiği gibi kendisini farklı durum ve mekânlarda belli eder. Özellikle de insan hayatında yaşanan ani değişim süreçleri, travmatik olaylar ve çocukluk yaşantısı psikolojik takıntı türlerini tetikleyen en önemli faktörlerdendir. Ana faktörlere ek olarak psikolojik takıntı süreçlerinin oluşumunu hızlandıran ve bu hastalığı tedavi gerektiren bir hale getiren sebep ise OKB olarak bilinir.

OKB yani, obsesif kompulsif bozukluk çeşitli takıntıların insan hayatında yer etmesi ile oluşan ve tedavi süreci uzun sürebilen ruhsal hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık türünde hasta; takıntılarını devamlı olarak gerçekleştirmezse başına devamlı olarak kötü şeylerin geleceğini düşünür. Takıntı ritüelleri olarak da adlandırılan bu durum belli bir zaman sonra kişilerin günlük hayatları üzerinde olumsuz bir yer edinmeye başlar ve hasta olan kişi günün belli zamanlarında bu takıntılarını gerçekleştirme gereği duyar.

Takıntı hastalığı için ortak görüşlerden bir tanesi de vücutta mutluluk hormonu veren serotonin hormonu eksikliğidir. Yani bireyler bu takıntıları sayesinde mutluluk hormonu salgıladığını, daha rahat ve huzurlu bir hayat süreceğine inanmaktadır.

Takıntılardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Tüm dünya ülkelerinde ve Kayseri psikolojik takıntı tedavisi için çalışan uzman doktorların yaptığı araştırmalarda bu takıntı türlerinden kurtulmak kişinin isteğine bağlı olarak mümkündür. Basit terapi yöntemleri sayesinde hayatın her alanında size eşlik eden bu psikolojik rahatsızlıktan kurtulabilir ve kendinize yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.

Psikolojik takıntı türlerinden sizi kurtaracak ve hayatınızı olumlu yönde etkileyecek olan tüm yöntemler ise şu şekilde belirlenmiştir;

- Takıntılarınızı bir kağıda aktarın,

- Bu takıntıların geçici olduğunun farkına varın ve buna inanın,

- Hayatın içinde var olan tüm olaylara pozitif bakış açısıyla yaklaşın,

- Çevrenize pozitif düşünce yapısına sahip olan insanlar bulundurun,

- Düzenli uyumaya özen gösterin,

- Herhangi bir hobi ya da uğraş sahibi olun,

- Sizde var olan kazanımları kaybetmeyin,

- Kötü düşüncelerde olabildiğince uzak durun ve negatif insanlardan kaçının.

Takıntı Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Kayseri psikolojik takıntı tedavisi için öncelikli olarak hastalığınızı kabul etmeniz ve bu durumdan kurtulmak istemeniz gerekir. Daha sonra uzman doktorla yapılan görüşmelerde sizden istenen genel – geçer bilgileri en doğru şekilde paylaşmanız hastalığın süreci açısından oldukça önemli bir yer tutar.

Uzman doktor eşliğinde yapılan ilk görüşmeden sonra gerek görülürse tedavi seansları başlatılır. Bu seanslara zaman zaman ilaç tedavisi de eşlik eder. Bilişsel davranışçı terapi alan hastalar 6 ay sonunda takıntılarından kurtulabilir. Fakat sahip olduğu takıntılar OKB hastalığına eş değer düzeyde bulunan bireyler için bu terapi seansları belli aralıklar dahilinde 2 seneye kadar uzar.

Alpaslan, Kızılırmak Cd. No:89, Melikgazi/Kayseri (Kayseri Park Karşısı)